Zdrowie psychiczne to bardzo ważny temat. Możesz myśleć, że nie musisz się nim przejmować, ale ignorowanie go może zaszkodzić Twojemu samopoczuciu.
Dbanie o zdrowie psychiczne może być tak proste, jak właściwe odżywianie się, ćwiczenia fizyczne i odpowiednia ilość snu. Wszystkie te rzeczy pomogą Ci poczuć się lepiej, a dobry stan zdrowia fizycznego pomoże Ci utrzymać w ryzach także zdrowie psychiczne.
Ważne jest też, aby mieć cele i dążyć do ich realizacji. Nicnierobienie przez cały dzień nie sprawi, że ktokolwiek będzie szczęśliwy. Wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji to świetny sposób na poprawę zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Zdrowie psychiczne jest ważne i warto o nie dbać.
Każdy człowiek ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Jest to sposób myślenia, odczuwania i działania w trakcie życia. Wpływa na sposób radzenia sobie ze stresem, relacje z innymi i dokonywanie wyborów.
Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia, od dzieciństwa i okresu dojrzewania po dorosłość. Jeśli w ciągu całego życia wystąpią problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą one wpłynąć na sposób myślenia, nastrój i zachowanie. Do problemów ze zdrowiem psychicznym przyczynia się wiele czynników, w tym:
czynniki biologiczne, takie jak geny lub chemia mózgu
Doświadczenia życiowe, takie jak trauma lub przemoc
Historia rodzinna problemów ze zdrowiem psychicznym.
Problemy ze zdrowiem psychicznym są powszechne, ale dostępna jest pomoc. Osoby cierpiące na choroby psychiczne mogą wyzdrowieć, a wiele z nich całkowicie wraca do zdrowia.
Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak dbanie o zdrowie fizyczne. Na przykład:
Jedz zdrową dietę
Stosuj zrównoważoną dietę, która zawiera chude białka, pełne ziarna oraz dużo owoców i warzyw. Trzymaj się z dala od śmieciowego jedzenia i słodzonych napojów, które mogą powodować uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Ogranicz też spożycie alkoholu, który może zakłócać sen. Dbaj o odpowiednią ilość snu.
Znajduję czas, by wyjść na zewnątrz, nawet jeśli jest to tylko 30-minutowy spacer po pracy. Każdego dnia staram się robić przynajmniej jedną rzecz, która pozwala mi być kreatywnym. Staram się nie zaprzątać sobie głowy tym, czego nie mogę zmienić, i skupiać się na tym, co mogę zmienić.
Ponadto dwa razy dziennie medytuję i przynajmniej raz w tygodniu (jeśli nie częściej) ćwiczę jogę.
Aby wybrać się na terapie w Olsztynie – skontaktuj się z psycholog – Elżbieta Dryja – Psycholog-Olsztyn.pl – Kontakt